Meta представила Muse Spark Open: MoE з відкритими вагами, 816 млрд параметрів і контекстом у 1 млн токенів
Meta Superintelligence Labs випустила Muse Spark Open — версію своєї моделі Muse Spark з відкритими вагами. Muse Spark Open — це модель Mixture-of-Experts із 816 млрд параметрів, яка активує 42 млрд параметрів на токен. Вона приймає текстові, графічні, відео- та аудіодані, повертає текст і має контекстне вікно на 1 млн токенів. Команда Meta стверджує, що це найпотужніша американська модель із відкритими вагами на сьогодні. Для розробників справжня новина — можливість розгортання: збірка NVFP4 працює на 2 Mac Studio з Apple M5 Ultra.
Коротко
- Розмір: 816 млрд загальних / 42 млрд активних параметрів (256 експертів, 8 активних на токен); контекст на 1 млн токенів.
- Працює на: 2 Mac Studio (M5 Ultra, по 512 ГБ кожен) через MLX; 4 графічних процесорах Blackwell Ultra або 8 H200 із NVFP4; конфігурації приблизно на 300 ГБ через 2-бітний GGUF від Unsloth.
- Продуктивність: високі результати у використанні інструментів агентами; середні результати серед великих відкритих моделей у програмуванні.
- Найкращий результат: MCP-Atlas — 89,2, найвищий показник у порівняльній таблиці Meta.
- Найгірший результат: Terminal-Bench 2.1 — 76,4, що нижче за Kimi K3 (85,0), GLM 5.3 (83,9) і Qwen3.8 (82,0).
Що таке Muse Spark Open?
Muse Spark Open — це нативно мультимодальна модель MoE від Meta, створена для програмування та агентної роботи з довгим горизонтом. Ваги доступні у форматах BF16 і NVFP4 на Hugging Face. Відкрита версія пройшла додаткове посттренування для безпеки. Команда Meta заявляє, що це робить модель надійнішою без системних обмежень безпеки.
Як працює архітектура?
У картці моделі зазначено 62 шари та приховану розмірність 8192. Кожен шар MoE містить 256 експертів, а маршрутизація top-k активує 8 експертів на токен. Механізм уваги використовує груповані запити: 128 голів запитів і 16 голів KV. Окремий Perception Encoder із 1,8 млрд параметрів обробляє візуальні дані. Словник містить 202 048 токенів, а навчальні дані охоплюють понад 100 мов.
Глибина міркувань задається параметром reasoning_effort: low, medium, high або xhigh. Значення за замовчуванням — xhigh.
Як Muse Spark Open показує себе в бенчмарках?
Meta порівнює її з Kimi K3, GLM 5.3, Qwen3.8-2.4T-A95B та іншими моделями за максимального рівня міркувань. Найкращі результати вона демонструє у використанні інструментів і надійності знань:
- MCP-Atlas: 89,2 — вище, ніж у Qwen3.8 (84,5) і GLM 5.3 (84,2).
- JobBench: 61,8 — трохи вище, ніж у GLM 5.3 (61,4).
- HLE-Diamond, без інструментів: 26,1 проти 22,2 у Kimi K3.
- AA Omniscience: 25 — найвищий показник у таблиці Meta.
- ZeroBench з інструментами: 50,0 проти 41,0 у Kimi K3.
Програмування є слабким місцем моделі. У Terminal-Bench 2.1 із набором інструментів Terminus 2 вона набирає 76,4 бала. Kimi K3 досягає 85,0, GLM 5.3 — 83,9, а Qwen3.8 — 82,0. Її Artificial Analysis Intelligence Index становить 39. Це нижче, ніж у GLM 5.3 (45), Kimi K3 (44) і Qwen3.8 (40). Отже, твердження «найпотужніша американська модель» справедливе, але китайські відкриті моделі все ще лідирують у загальному заліку.
Деякі результати конкурентів надані самими розробниками; у методології оцінювання наведено джерело кожного показника.
Яке обладнання потрібне Muse Spark Open?
Згідно з посібником для розробників Meta, ваги BF16 займають близько 1,6 ТБ. Квантизація NVFP4 застосовується лише до експертів, зменшуючи обсяг приблизно до 530 ГБ. У картці моделі рекомендовано щонайменше 700 ГБ відеопам’яті для NVFP4 і 2 ТБ для BF16.
- Центр обробки даних: NVFP4 на 4 графічних процесорах Blackwell Ultra або 8 H200.
- Настільна конфігурація: 2 Mac Studio з M5 Ultra і 512 ГБ кожен, з’єднані через Thunderbolt 5 із RDMA. Паралелізм тензорів MLX розподіляє кожен шар між обома машинами.
- Робоча станція: динамічні GGUF від Unsloth до 2-бітного формату вміщуються приблизно у 300 ГБ об’єднаної пам’яті.
Де розробники можуть запускати модель?
Серед доступних із першого дня рушіїв — SGLang, vLLM, TensorRT-LLM, Hugging Face Transformers, MLX, llama.cpp і Unsloth. Хостингові API доступні на Baseten, Fireworks AI, Groq, Modal, Nebius, OpenRouter і Together AI. OpenRouter вказує ціну $1,25 за 1 млн вхідних токенів і $4,25 за 1 млн вихідних токенів.
Дві чернеткові моделі пришвидшують декодування: DFlash V2 для SGLang і DSpark для vLLM. Meta повідомляє про 3,7-кратне збільшення пропускної здатності для одного запиту з DFlash V2 на AMD MI355X. Тонке налаштування працює з TorchTitan, Hugging Face TRL і NVIDIA NeMo AutoModel.
Що дозволяє ліцензія Muse Model License?
Ліцензія Muse Model License дозволяє використання, тонке налаштування, дистиляцію та повторне розповсюдження. Найважливішими є 2 умови:
- Продукти мають містити напис «Built with Muse Spark Open».
- Постачальникам Model-as-a-Service із доходом понад $20 млн за 12 місяців потрібна окрема угода з Meta.
Внутрішнє використання, дослідження та застосування для роботи власних функцій продукту не підпадають під обмеження щодо доходу.
Muse Spark Open проти Kimi K3, GLM 5.3 і Qwen3.8
| Характеристика | Muse Spark Open | Kimi K3 | GLM 5.3 | Qwen3.8-2.4T-A95B |
|---|---|---|---|---|
| Загальна кількість параметрів | 816 млрд | 2,8 трлн | 753 млрд | 2,4 трлн |
| Активні параметри | 42 млрд | 104 млрд | ~40 млрд | 95 млрд |
| Контекст | 1 млн | 1 048 576 | 1 048 576 | 262 144 нативно, до 1 010 000 |
| Вхідні дані | Текст, зображення, відео, аудіо | Текст, зображення, відео | Текст | Текст |
| Ліцензія | Muse Model License | Kimi K3 License | ліцензія glm-5.3 | ліцензія qwen3.8-max |
| Опубліковані ваги | BF16, NVFP4 | MXFP4 (QAT) | BF16, FP8 | BF16 |
| AA Intelligence Index (за даними Meta) | 39 | 44 | 45 | 40 |
| Terminal-Bench 2.1, Terminus 2 (за даними Meta) | 76,4 | 85,0 | 83,9 | 82,0 |
| MCP-Atlas (за даними Meta) | 89,2 | 82,3 | 84,2 | 84,5 |
| Toolathlon Verified (за даними постачальника) | 72,8 | 76,5 | 73,0 | 72,5 |
| HLE з інструментами (за даними постачальника) | 61,0 | 56,0 | 62,5 | 56,2 |
| DeepSWE 1.1 (за даними постачальника, власний набір інструментів) | 60 | 67,5 | 66,9 | 56,6 |
| Настільна конфігурація | 2x M5 Ultra Mac Studio | Не розкрито | Не розкрито | Не розкрито |
Основні висновки
- 816 млрд загальних, 42 млрд активних параметрів, контекст на 1 млн токенів, текстові/графічні/відео/аудіовхідні дані.
- Очолює таблицю відкритих моделей Meta у MCP-Atlas (89,2) і JobBench (61,8).
- Поступається Kimi K3, GLM 5.3 і Qwen3.8 у Terminal-Bench 2.1 (76,4).
- Збірка NVFP4 працює на 2 Mac Studio з M5 Ultra через MLX.
- Безкоштовна для більшості користувачів; постачальникам MaaS із доходом понад $20 млн потрібна угода.
Ознайомтеся з вагами моделі, дослідницьким блогом, посібником для розробників і методологією оцінювання. Уся заслуга належить досліднику цього проєкту. Також підписуйтеся на нас у Twitter і не забудьте приєднатися до нашого 150k+ ML SubReddit та підписатися на нашу розсилку. Стривайте! Ви є в Telegram? тепер ви також можете приєднатися до нас у Telegram.
Перекладено автоматично з англійської. Оригінал статті — за посиланням нижче.